Nie kupuj, adoptuj – przyjaciel od zaraz.

Nie kupuj, adoptuj – przyjaciel od zaraz.

Adopcja dziecka czy czworonoga to ważna decyzja, której nie można podejmować pod wpływem emocji czy chwili. Przyjęcie pod swój dach nowego członka rodziny, dziecka, psa czy kota powinna być przemyślana i przedyskutowana ze wszystkimi domownikami. Należy rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Podejmując decyzję o adopcji dziecka trzeba spełnić szereg wymogów, warunków, wypisać wiele formularzy i przejść wiele spotkań. Przy adopcji czworonoga powinniśmy kierować się podobnymi kryteriami. Czy nasz tryb pracy pozwoli na zajęcie się czworonogiem przez około dwie godziny dziennie? Co z czasem wolnym w weekendy i wyjazdami na wakacje?

Jeśli decyzję o adopcji psa czy kota podejmujemy pod presją dzieci – bo dziecko chce zwierzaka – nie jest to dobra droga, bo obowiązek codziennego karmienia i spacerów i tak spocznie na nas. Ale załóżmy, że mamy unormowany tryb pracy, wszyscy domownicy zgadzają się na czworonoga, to co dalej?

  • Nie kupuj – adoptuj.
    Może pokusić się o podarowanie kochającego domu jednemu z tysięcy bezdomnych czworonogów? Każdego roku do schronisk trafiają setki psów i kotów. Małych, dużych, gładkowłosych i kudłatych o różnej maści. Są to nie tylko maluszki, ale psiaki i koty w różnym wieku. Jeśli nigdy nie miałeś psa może zacząć przyjaźń ze starszym – ułożonym psiakiem, kótry na “dzień dobry” nie zje nam butów 😉 ? Może pokochać kogoś kto od zawsze mieszka w schronisku i marzy o człowieku tylko dla siebie?
  • Nie najważniejsze pierwsze wrażenie.
    Postanowiliśmy adoptować czworonoga ze schroniska – super! ale jak to zrobić?
    1. Przyjść do schroniska dla zwierząt. Każde schronisko ma swój regulamin. Fajnie jest gdy chociaż wstępnie wiesz kogo szukasz. Czy to ma być kot, czy pies. Jeśli pies – ta mały czy duży? Jakie są Twoje preferencje o odnoście usposobienia czy rodzaju sierści.
    2. Jeśli chcesz adoptować psa i nie jest to szczenię – to w Schronisku dla Zwierząt w Iławie jednym z warunków adopcji jest spacer z wybranym czworonogiem. Bardzo często się zdarza, że dopiero po opuszczeniu schroniska i odetchnięciu od schroniskowej wrzawy pies pokazuje swoje prawdziwe oblicze. Okazuje się, że ruchliwa, najgłośniej szczekająca malutka psinka potrafi być spokojną osobowością, tylko ogromnie zabiegał o naszą uwagę. Natomiast ogromy szczerzący się pies okazuje się kudłatą ogromną przytulanką.
  • Zapadła decyzja o adopcji i co dalej.
    Czworonóg wybrał nas, a my jego. To jest ten moment w którym powinniśmy zachować się odpowiedzialnie. Przeanalizujmy czy nasze mieszkanie jest gotowe na przyjęcie czworonoga? Czy pochowane są wszystkie kable, usunięte rośliny trujące dla psa czy kota. Czy kupione jest legowisko i miski (na wodę i jedzenie). Dla kota niezbędna jest także kuweta i drapak.
  • W czym przewieziemy zwierze do domu?
    Uprzedzam !! Nie!!! Schronisko nie wyda kota w worku. (Uwierzcie i takie propozycje padają)
    Dla kotów i malutkich psów konieczny jest transporter. Jeśli nie stać nas na zakup plastikowego kontenera, w którym będziemy mogli bezpiecznie przewieść zwierze do domu, do lekarza czy gdziekolwiek – zastanówmy się czy będzie nas stać na dalsze szczepienia, ewentualne leczenia zwierzęcia. Jeśli adoptujemy psie czy kocie dziecko, to po osiągnięciu pełnoletniości trzeba je wykastrować lub wysterylizować – jest to warunek umowy adopcyjnej.
    Do adopcji psa który samodzielnie chodzi na smyczy potrzebna jest obroża lub szelki i smycz. Adopcja jest podpisywana tylko z osobą pełnoletnią posiadającą ważny dokument tożsamości.
  • Nowy członek rodziny.
    Adopcja podpisana. Zaczyna się wspólne życie. Wykaż się cierpliwością i zrozumieniem. Normalne jest też to, że Twój nowy kudłaty przyjaciel będzie nieco zalękniony w związku ze zmianą otoczenia. Potrzeba minimum tygodnia aby pies czy kot nauczył się domowego rytmu. Kiedy wstać, o której spacer, potem śniadanie. Nagle wszyscy gdzieś znikają. Koty ten czas wykorzystają na sen, ale dla psów to straszne! Nowe miejsce… cisza. Dla psiaków, które mieszkały wiele miesięcy w schronisku zaplanuj na pierwszy tydzień wspólny czas. Pozwól na wspólne bliskie poznanie. Schroniskowa rutyna to sprzątanie, karmienie, potem gwar bo przychodzą wolontariusze i psy wychodzą na spacery. Na koniec sprzątnie karmienie i dopiero zapada cisza. A jaki będzie cykl w waszym domu? Zadbaj o zabawki pozwalające zabić czas samotności w nowym miejscu. Zrób zdjęcie swojego psa, gdy tylko dołączy do rodziny. Będzie bardzo przydatne, jeśli kiedykolwiek zgubi się na spacerze lub gdzie indziej. Nie planuj przez pierwsze dni gości w Twoi domu – pozwól na oswojenie się psiaka tylko z Wami.
    Psy potrzebują ciekawych spacerów, zabaw i ćwiczeń, inaczej zaczną się nudzić i same znajdą sobie zajęcie – gryzienie kapci, szczekanie, ucieczki, obsesyjne zachowania.
    Posiadanie domu z ogrodem ma jedynie tę zaletę, że łatwiej nam wypuścić psa na szybkie sikanie rano czy wieczorem i mamy ogrodzony teren do zabaw i ćwiczeń. Nie zwalnia nas z obowiązku regularnego wyprowadzania psa na urozmaicone spacery. Łażenie po ogródku to nuda – pies zna tam każdy zakamarek i ma już wszystko dawno obwąchane.

Adoptując psa czy kota – decydujesz o powiększeniu się Waszej rodziny, w której każdy ma swoje indywidualne potrzeby. Pamiętaj – domowników się nie porzuca.